Komentáře ke knize Proces :

Alice
Kafka byl proste psychopat nechapu proc bychom se meli obdivovat cloveku,ktery na tom nebyl evidentne psychicky nejlepe.V dnesni dobe take nejezdi nakladatele do Bohnic aby vydavali pochybna dilka tamnejsich ,,spisovatelu,,.

23.02.2007 14:31
---
Jan Kyncl
Milá Alice,
chápu Váš příspěvek jako nepovedený žert. Ovšem, kdyby přece jen Vaším záměrem nebylo pobavit okolí, nýbrž vyjádřit svůj názor na Kafku a literaturu vůbec, nezdržím se reakce. Často jako student slýchám referáty mých kolegů o velkých osobnostech světové literatury, hudby a umění vůbec. V mnohých z těchto vystoupení je větší pozornost věnována tomu, co zlého ten či onen umělec za svého života natropil, kolik měl konfliktů se zákonem, jak se choval ke své manželce, zda byl homosexuální, jestli byl psychicky labilní, než tomu, co ve svých dílech světu zanechal. Je sice pěkné dozvídat se o Picassovi, že mlátil svou ženu, o Kafkovi, že měl problémy se vztahy a že byl psychicky labilní (rozhodně si nemyslím, že by patřil do Bohnic, byl prostě jen citlivější než ostatní), ale nepomíjejme přece to hlavní! Vždyť Kafka byl velkým spisovatelem, tak věnujme svou pozornost tomu, co vytvořil, dílu, jehož význam překračuje hranice století. Nebuďme malicherní, nechovejme se jako dnešní bulvární deníky.

26.02.2007 17:25
---
iska
Kafka je podle Eliase Canettiho básník, který prý nejlépe vystihuje své století. Román proces je možné vykládat různě, jako podobenství o individuu, které je pohlcenoanonymní byrokratickou mašinérií či jako nábožensko-filosofické pojednání o vině a trestu., atd. Jeho dílo prostupuje bezejmenná hrůza, jeho postavy jsou bez jediného hlesu ničeny vyšší mocí, která nezná slitování. Nebylo takové 20. století se všemi hrůzami válek a totalitních režimů? Tím nechci říct, že by to Kafka předvídal, spíše bravurně popsal absurdní pocity člověka prožívajícího 20. století.

28.03.2007 22:05
---
LIL
sOUHLASÍM S p.kYNCLEM

25.06.2007 23:03
---
Chalim Kenabru
Vpodstatě se nedá než souhlasit s Janem Kynclem (i s iskou) až na jednu věc. NENÍ pěkné se dozvídat o Picassovi nebo o komukoli jiném, že mlátil svou ženu. Tohle bylo neobratně napsáno.

06.07.2007 05:44
---
bleeke
chybi tomu hloubka zamku, ale i presto stale dojimave cteni.. vite, ze kafka napsal nejdriv prvni a posledni kapitolu (vedel, ze ma problemy s dokoncovanim romanu) a pak psal vlastni dej? pokud by mel nekdo obcas pri cteni dojem, ze preskakuje stranky..

08.01.2009 11:26
---
Ochrana proti spamu. Kolik je dva krát čtyři?
Přidej komentář k této knize:

Vaše jméno: (*)
Email: